Akıllı Telefonlar ve Sağlıklı Bir Uyku

Günümüzde insanların özellikle iş ve aile hayatlarında yaşadıkları stres, uzun vadede sağlıklarını kaybetmelerine sebep oluyor. Sağlıklı yaşamın en kabul gören formülünde üç temel unsur yer alıyor: sağlıklı beslenme, rahat ve deliksiz bir uyku, düzenli spor. Bu üç unsurdan herhangi biri eksik olduğunda, insan vücudu yeterince mutluluk hormonu salgılayamıyor ve bireylerdeki kronik mutsuzluk ve depresyon riski artıyor. Sağlıklı beslenme konusunda her ne kadar Türkiye toplumunda son yıllarda yükselen bir farkındalık olsa da, halen düzenli spor yapan ve stressiz bir uykuya sahip olan çok az insan bulunmakta. Düzenli spor yapmak sadece bir ay gerçekten disiplinli ve düzenli bir şekilde uygulandığında insana fazlasıyla mutluluk hormonu sağlıyor. Düzenli spor yapma alışkanlığını edinmek sadece bir ay sürüyor. Düzenli, deliksiz ve stressiz bir uyku ise insanın gün içindeki modunu olumlu yönde etkilerken, bunu yapıp yapmamak tamamen bireylerin kendisine kalıyor. Gün içerisinde neredeyse her daim yanımızda taşıdığımız akıllı telefonların, uyku sırasında insan beynine etki edemeyecek bir uzaklıkta konumlandırılması gerekiyor. Bunun sebebi ise bilimsel olarak açıklanıyor. İşte ayrıntılar.

Akıllı Telefonlarınızı Uyurken Başınızın Yanına Koymamalısınız

Gün içerisinde akıllı telefonları bünyesinde barındırdığı mobil uygulamalar sebebiyle oldukça sık kullanıyoruz. Almak istediğimiz, okumak istediğimiz veya yeniden düzenlemek istediğimiz nesneleri mobil uygulamalar üzerinden yönetebiliyor, dahası diğer insanlarla da yine mobil uygulamalar üzerinden iletişim kuruyoruz. Akıllı telefonlar böylesine hayatımıza girmişken, bir anda onları uzaklaştırmaya çalışmak radikal bir fikir gibi gelebilir kulağa. Fakat işin aslı öyle değil. Son dönemde kullandığımız akıllı telefonların pilleri, ısı ile etrafa kanserojen madde saçma riskini taşıyor. Bununla beraber, akıllı telefonların özellikle çalışır haldeyken radyasyon saçtığı da biliniyor. Uykuya dalmaya çalışan veya stressiz ve deliksiz bir uyku çekmek isteyen insanların akıllı telefonlarını özellikle kafa ve beyin bölgesine yakın olmayacak şekilde kendilerinden uzakta tutmaları tavsiye ediliyor. Akıllı telefondan yayılan manyetik dalgalar, insan beynini ve sinir sistemindeki nöronları kötü etkiliyor. Bu sebeple, uyurken telefonunu yanından ayırmayan bireylerin görece uykuya geç daldıkları, bir süre sonra herhangi bir sebep olmaksızın uyandıkları biliniyor.

Temiz, derin ve deliksiz bir uyku uyumak için yatağa girmeden önce bulunduğunuz odayı havalandırıp, akıllı telefonunuzu uzağa koyunuz.