Antarktika’da Dalış: Şahika Ercümen

Türkiye’de özellikle 2001 yılından beri serbest dalış sporuna olan ilgi gençler arasında artmaktadır. Hiçbir ekipman kullanılmadan sadece nefes tutarak derin dalış yapılabilmesi üzerine kurulu olan bu adrenalin dolu spor gün geçtikçe daha popüler hale gelmektedir. Yasemin Dalkılıç’ın önderlik ettiği ve tanıtılmasında büyük rol oynadığı serbest dalış sporu günümüzde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından yönetilmekte ve denetlenmektedir. Son yıllarda CMAS tarafından düzenlenen serbest dalış dünya şampiyonaları Antalya’nın Kaş ilçesinde gerçekleşmiştir ve Türkiye’yi temsilen yarışan kadın serbest dalış sporcuları arasında sırasıyla Derya Can ile Şahika Ercümen uluslararası derecelere imza atmışlardır.

Şahiha Ercümen Türkiye’nin En Cesur Sporcuları Arasında

Deniz alanlarının sürdürülebilir bir şekilde kullanımı, çocukların ve gençlerin su sporlarına yönlendirilmesi, doğanın ve deniz alanlarının korunması gibi projelerde yer alan uluslararası serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, ilginç projeleri ve dalış faaliyetleri sebebiyle gündemi meşgul etmeye, bunu yaparken de özellikle gençlere örnek olmaya devam ediyor. Şahika Ercümen, Türkiye televizyonlarında izlenme rekorları kıran Survivor isimli yarışmaya katılmasıyla beraber dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu yarışmada sergilediği performans ve röportajlar sırasında toplumun geri kalanına adeta örnek olacak nitelikteki demeçleri sayesinde insanların akıllarında kalmıştır. Serbest dalış camiası içinde de sınırlarını zorlayan bir sporcu olarak bilinmektedir.

Önce Salda Gölü Şimdi ise Antarktika

Şahika Ercümen, Türkiye Serbest Dalış Milli Takımı’nın bir üyesi olarak, yapılmayanı yapmaya devam ediyor. Öncelikle CMAS Serbest Dalış Dünya Rekorları Listesi içinde, kadın serbest dalış sporcularının tatlı suda sadece eksi ellibeş metreye kadar dalabildiklerini gören ve bundan başka rekor olmadığını fark eden Ercümen, ekibiyle beraber Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nde Kasım 2018 tarihinde rekor denemesi gerçekleştirdi. Bu dalışının ardından eksi ellibeş metre olan CMAS dünya rekorunu eksi altmış beş metreye çekerek kırdı ve üzerine aldı. Daha sonra bu rekor Derya Can tarafından daha soğuk ve zor koşullarda eksi altmış sekiz metreye çekilerek tekrar kırılmıştır. Bu alandaki rekor şuan Derya Can’a aittir. Bununla beraber Şahika Ercümen, Türk bilim insanlarıyla Antarktika’ya gitmiş ve orada iki dakika boyunca serbest dalış gerçekleştirmiştir. Antarktika’da serbest dalış sporunu yapabilen ilk ve tek kadın sporcu ünvanının da sahibi olmuştur.