İçinde bulunduğumuz çağ insanlara iletişim açısından oldukça fazla imkan sunuyor. Artık neredeyse her an herkesin birbirinden haberi oluyor; birbirlerinden sekiz saatten fazla haber alamayan insanlar endişeye düşüyorlar. Bunun sebebi, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kitle iletişim araçlarının dijitalleşmesi ve yüksek teknolojili iletişim araçlarının dünyanın her tarafında büyük kitleler tarafından kullanılması.

Çok fazla insanın dijital yöntemlerle birbirinden haber alıp, bu haberi yayabiliyor olması, haber üretme kaynaklarının da benzer şekilde dijitalleşmesine ve kitleler tarafından talep edilen bu ihtiyaca cevap verir nitelikte kendilerini zorunlu bir şekilde geliştirmesine sebep oldu. Örneğin, dünyanın her yerinde sabahın erken saatlerinde işine yetişmeye çalışırken, akıllı telefonundan günün gazetelerindeki manşetlere göz atmak isteyen insan sayısı çok olduğu için dijital ortamda haber üreten ve bunu yayan gazetelerin sayısında artış yaşandı. Bunun sebebi, dijital yayıncılık konusunda karşılanmayı bekleyen çok büyük bir talep olması.

Modern Çağın Haber Yapma ve Haberi Yayma Yöntemleri Nelerdir?

Yoğun iş temposu ve gün içindeki koşuşturmacalar nedeniyle insanların en kısa zamanda en az para ile ulaşabilecekleri haber kanallarını tercih etmeleri artık kaçınılmaz. Bu fikrin günümüzdeki karşılığı şudur: artık mahalle arasında oturup, sabah dokuz buçuk gibi mahalle bakkalından ya da marketinden kendi gazetesini alacak insan sayısı çok az olmasıdır. Onun yerine, daha gün doğmadan uyanan ve işine yetişme telaşı içinde olan modern insan, günün önemli manşet ve haberlerine her daim yanında taşıdığı akıllı telefonundaki “gazeteler” uygulamasından ulaşmak ister. Bunun sebebi tek bir mobil uygulamayla, sabah vakit kaybetmeden günün bütün gazetelerine ulaşabilmenin, modern insana hem maddi hem de vakit açısından oldukça büyük bir avantaj sağlamasıdır.

Online Haber Portalları ve Gazete Uygulamalarının Güncelliği

Basın yayının üzerindeki ağır dijitalleşme baskısı sebebiyle artık online haber portalları, haber siteleri, tartışma ve düşünce siteleri kendi mobil uygulamalarını da kullanıcılara sunmaya başladılar. Elektronik tabletler ve geniş ekranlı akıllı telefonlar, kullanıcılara başarılı bir okuma deneyimi yaşattığı için günün sanat, spor, politika ve ekonomi haberlerini bu yüksek teknolojili ürünler üzerinden okuyan insan sayısı son on yılda oldukça arttı. Bu sebeple, “internet gazeteciliği” veya “online haber portalı” gibi kavramlar kullanıcılar arasında önemli derecede popülerlik kazandı.