Türkiye nüfusunun üçte ikisinden fazlası artık büyük şehirlerde yaşamını sürdürmekte. Buna bağlı olarak kırsal iş gücünün çoğunluğunun da büyük şehirlere göç ettiğini ve artık orada çalışmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. Fakat, büyük şehirlerin öyle bir çalışma temposu var ki, insanların özel hayatlarına ve aile hayatlarına çok az zaman kalıyor. Bu sebeple; Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar sanatsal faaliyetleri çok düşük oranda hayatlarına dahil edebiliyorlar. Neyse ki herkesin akıllı telefonlarındaki mobil uygulamalar sayesinde, büyük şehirlerde yaşayan insanlar da hayatı ıskalamadan, ilgilendikleri haberlere hemen ulaşabiliyorlar. Kültür, sanat ve edebiyat alanında, online olarak haberleri derleyen ve kullanıcılara gerek internet ortamında gerekse de mobil uygulamalar yardımıyla hizmet sağlayan kültür, sanat ve edebiyata dair haber portallarından kısa bir seçki derledik sizler için.

Istanbul Art News

Özellikle sanat etkinliklerinin birçoğunun İstanbul’da gerçekleşmesi sebebiyle, İstanbul’daki bağımsız sanat faaliyetlerinden haberdar olmak son derece önemli. Sanatın nabzını İstanbul’dan tutarak, sanat ve kültür faaliyetlerine dair haberleri kendi bünyesinden toplayan Istanbul Art News, sanatseverlerin her gün yeni sanat haberlerini okumak için takip ettiği bir portal.

DasDas Tiyatro

Tiyatro mu dediniz? Oyunculuk, senaryo yazımı, kamera önü oyunculuk, diksiyon ya da kostüm tasarımı gibi konular ilginizi mi çekiyor? Bu alanların hepsine dair güncel haberleri derleyen, bunu yaparken de başka tiyatro oyunlarına ve topluluklarına da yer veren DasDas Tiyatro, internet ortamında her gün binlerce okur ile buluşuyor.

Artful Living

Sadece İstanbul’dan değil, dünyanın hemen hemen her yerindeki ilginç festivallere, genç ve yetenekli yazarlara, yeni filmlere ve sanat projelerine dair en dikkat çeken ayrıntıları bulabileceğiniz son derece renkli bir haber platformu, Artful Living. İnternet ortamından ve özellikle sosyal medyadan kullanıcılara ulaşmayı hedefleyen portal, kitaplar, filmler, konserler ve yeni gösteriler ile her daim güncel kalmayı başarıyor.

Based Istanbul

Fotoğrafın gücünü daha çok görsel tasarımda ve modada yansıtan Based Istanbul, yaratıcılığı ve insan aklını ön plana çıkarıyor. Fotoğraf, sinema, tiyatro oyunculuğu ve sanatın diğer alanlarına dair birçok haber bulabileceğiniz bu portal, internet üzerinden sosyal medya araçlarını son derece etkin kullanarak, hiç beklenilmeyen ve sarsıcı bir tarzda akıllarda kalıyor.