Türkiye’nin her bölgesinde, günlük yaşam pratikleri arasında spor yapmak veya herhangi bir spor aktivitesine düzenli olarak zaman ayırıp devam etmek oldukça güç. Erkekler için spor fitness ve vücut geliştirme alanlarında daha çok popülerlik gösterirken, kadınlarda ise daha çok yoga ve pilates faaliyetleri ile yapılıyor. Fakat yine de erkeklerin kadınlardan daha fazla spor faaliyetine dahil olduğu, özellikle takım sporlarında erkeklerin daha fazla katılım gösterdiği biliniyor.

Türkiye’nin batı ve güney bölgelerindeki kadınlar gün içinde spora daha fazla yönelirken, orta ve doğu bölgelerde belirli bir spor alanına ilgi duyan veya takım sporlarına katılarak diğer kadınlarla beraber spor yapan kadınların sayısı oldukça düşük. Zorlu kış şartları ve coğrafi şartlara rağmen, Erzurum’da umulmadık bir olay yaşandı ve kadınların ilk defa toplu olarak spora katıldıkları görüldü. İşte ayrıntılar.

Erzurum: Hava Çok Soğuk, Koşullar Zor

Erzurum, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinin en soğuk illerinden biri. Ayrıca, karlı günlerin yıl içerisinde en fazla olduğu illerimizden biri olma unvanına sahip olan Erzurum, kadınların spor yapması için çok da elverişli koşullar sağlamıyor. Fakat Erzurumlu kadınlar bu bilgiyi tersine çevirecek bir olaya imza attı.

Kayak Yapmayı Öğrenen Kadınlar

Kar yağışının sevinçle karşılandığı Erzurum’da, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü (GSİM) öncülüğünde bir ilk gerçekleşti. Erzurum GSİM, çocuğunu kayak kursuna yazdıran annelere 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle ücretsiz kayak kursu verilmesini sağladı. Eğitimlere anne ve çocuklar beraber katılırken, Erzurumlu kadınların büyük bir kısmının ilk defa kayak yaptığı ve çok mutlu olduğu gözlemlendi. Palandöken Kayak Merkezi Ejder 3200 tesislerinde gerçekleşen eğitimlere, spor hocaları Sinan Çemlek, Yusuf Şeker ve Demet Karslı önderlik ettiler.

Kadınların Spora Katılımı

Erzurum’da daha önce sadece çocuklarını çeşitli spor faaliyetlerine katılım sağlamaları için getirip götüren anneler, bu sefer bizzat kayak etkinliğine katılıp bu sporu da deneyimlemiş oldu. Spor yaparken yüzleri gülen Erzurumlu anneler, faaliyet bitiminde Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil’e de teşekkür ettiler. Özellikle kadınların spora artan oranlarda ilgi göstermesi ve çocuklarını spora yönlendirmesi Erzurum GSİM tarafından da mutlulukla karşılanıyor. Düzenlenen spor faaliyetlerine anne ve çocukların beraber katılması ise herkesin yüzünü güldürüyor.