Türkiye’nin hemen her bölgesinde farklı düşünce sistemleriyle hayatın zorluklarına pratik çözümler getiren ve faydalı icatları ile fark yaratan binlerce insan var. Fakat Karadeniz insanının Türkiye’deki diğer insanlardan çok daha farklı bir bakış açısı ve son derece yaratıcı bir düşünce sistemi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Türkiye’nin diğer bölgelerindeki insanlar basit fizik kanunlarını bilip uygularken, Karadeniz insanı Karadeniz’in hırçın dalgalarının kendilerine verdiği cesaretle adeta modern fizik kanunlarına meydan okuyan türden bir davranış sergiliyor. Etraflarında gelişen olayları farklı bir şekilde okumaları, fiziğin ve kimyanın kurallarını yeni baştan yorumlamaları, Karadeniz insanının günlük hayatın zorluklarına dair yaratıcı ve pratik çözümler getirmesine sebep oluyor. Sizler için Karadenizlilerin üstün zekasını kanıtlayan ilginç icatları derledik.

Artık Markete Gitmeye Gerek Yok: Apartmanlar Arası Yolculuk Mümkün

Rize’de beş katlı bir apartmanda yaşayan Gökhan Gökdemir, markete gitmeye çok üşendiği için marketten alması gereken malzemeleri evine getirmenin ilginç bir yolunu buldu. Apartmanlarla çevrili sokağın farklı noktalarında bulunan evi ve market arasında basit ama son derece pratik bir teleferik sistemi kurdu. Evinin balkonu ile marketin bulunduğu noktanın hemen yanındaki elektrik direğine makaralar ve 200 metrelik bir halatla teleferik sistemi kuran Gökdemir, herkesin takdirini ve beğenisini kazandı. Sepet, makara ve halattan oluşan bu sistem, sadece sepetin içine para konulduğu zaman tehlikeli olabiliyor, çünkü paralar aşırı rüzgardan uçabiliyor.

Rize İkizdere’de Portatif Minare: Karadenizli İsterse Yapar

Yoğun kış şartları sebebiyle, çığ ve sel Rize İkizdere bölgesinde etkin oluyor. Bu nedenle kışın indirip yazın tekrar dikebilecekleri bir minare sistemi geliştiren Rize İkizdere Karsava Yaylası sakinleri bir ilke imza attı. Yedi adet çelik varil, makara sistemi, halat ve hoparlörlerden oluşan düzenek, minareyi kış şartlarında gerçekleşen çığ ve sel tehlikesinden koruyor. Kasım ayında makara ve halat sistemiyle yatırılıp korunan minare, mayıs ayıyla beraber çığ ve sel tehlikesi geçince yeniden yerine dikiliyor. Bu sayede yayla sakinleri iklim ve coğrafi koşullar el verdiği sürece minarelerini kullanabiliyorlar.

Dereden Elektrik Üretiyor

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde, dere üzerine kurduğu basit düzenekle kendi elektriğini kendi üreten Mustafa Memoğlu da bu icadıyla takdir toplamayı başardı ve çevresindeki yüzleri güldürdü.