Kırmızı Et Yerine Bakliyat

Türkiye’de son dönemde yaşanan fiyat artışları sebebiyle birçok ailenin alım gücü düştü. Temel gıda fiyatlarındaki önlenemez artış, beraberinde çift haneli enflasyon değerlerini de getirdi. Buna bağlı olarak insanların alabildiği sebze ve meyvenin miktarı azalırken, daha önce de pahalı olmasından şikayet edilen kırmızı et ulaşılamaz oldu. Kamu ve özel sektör çalışanlarının aylık maaşlarının enflasyon oranında artmaması sonucunda, aile bütçesinin çoğu ısınma ve barınma gibi temel ihtiyaçları karşılamak için kullanılıyor. Bu sebeple, orta ve alt gelir grubuna dahil olan aileler mutfak harcamalarından kısarak temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Dört kişilik çocuklu bir ailenin barınma ve ısınma masraflarının yanı sıra okul ve kırtasiye gibi masraflarının da olduğu düşünülünce, sağlıklı beslenme koşullarını sağlamalarının neredeyse imkansız olduğu anlaşılıyor. Peki Türkiye’deki orta ve alt gelir grubuna dahil olan çocuklu aileler, çocuklarının sağlıklı gelişimi için tüketilmesi gereken proteini nasıl karşılıyor? Mutfağına kırmızı et girmeyen bir ailenin çocuklarının sağlıklı bir şekilde büyümesi mümkün mü? İşte yanıtları.

Kırmızı Et Yerine Daha Fazla Bakliyat Tüketilmesi Mümkün Mü?

Türkiye’de özellikle gıdada yaşanan durdurulamaz fiyat artışı sebebiyle, kırmızı et alamayan aileler daha fazla bakliyat tüketmeye başladı. Kuzeyde, Karadeniz bölgesindeki illerde kırmızı et açığı nispeten balık ile giderilirken, Türkiye’nin diğer bölgelerinde insanlar bakliyat tüketir oldu. Bunun sebebi, fiyat artışı yaşanmadan önce de Türkiye’de uygulanan hayvancılık politikalarının, toplumun tamamının ihtiyacını karşılayacak türden olmaması ve kırmızı ete olan talebin her zaman, iç pazarın arzından daha fazla olmasıydı. Kırmızı et yerine mutfaklara daha fazla girmeye başlayan bakliyat çeşitleri azot ve protein bakımından zengin olduğu için özellikle küçük çocuklu ailelerin ihtiyacını belli oranda karşılıyor.

Daha Fazla Sebze, Daha Fazla Bakliyat, Daha Az Kırmızı Et

Sağlık açısından aslında sebze ve bakliyatların düzenli olarak tüketilmesi daha önemli. Fakat Türkiye’de özellikle doğu ve iç bölgelerdeki insanların yemek kültürlerinde kırmızı etin yeri oldukça büyük. Bu bölgelerde yaşayan insanların önemli bir kısmı masada kırmızı et olmadan doymadıklarını ifade ediyor. Halbuki, kırmızı etin sunabileceği bütün besin değerlerini bakliyat ve sebzelerden de edinmek mümkün. Et yerine kuru fasulye, yeşil mercimek ve nohut tüketmek sağlık için daha faydalı.