Teknoloji İlerliyor: Sıra 5G’de

Türkiye’de yaşamımızın her alanına girmiş bulunan İnternet teknolojisi bir adım daha atıyor ve kendini 5G düzeyine çekmeye hazırlanıyor. 2000’li yılların başından itibaren Türkiye’de aktif olarak kullanılan İnternet, kademeli olarak kendini geliştiren bir teknoloji oldu ve neredeyse Türkiye’deki bütün evlere girdi. Bu sayede yavaş yavaş hem evde hem de ofiste önce elektriksiz sonra da İnternetsiz yaşayamaz olduk.

Günlük hayatta uyguladığımız pratiklerin çoğu artık akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz mobil uygulamalar üzerine kurulu oldu. Yemek mi sipariş vermek istiyorsunuz? Telefonunuzdaki mobil uygulamadan yapabilirsiniz. Uçak bileti mi almak istiyorsunuz? Yine akıllı telefonunuzdaki mobil uygulama yöntemiyle yapabilirsiniz. Yeni bir bisiklet rotası mı belirlemek istiyorsunuz? Ya da az evvel çektiğiniz fotoğrafı sosyal medyaya yüklemek? Bunların hepsi Türkiye’de aktif olarak kullandığımız 3G teknolojisi ile bir süredir mümkün. Bunun da ötesinde Türk hükümeti mobil kullanıcıların önemli bir kısmını Türk Telekom altyapısını kullanan 4.5G hızındaki İnternet hizmetiyle tanıştırdı bile. Ufukta 5G teknolojisi gözüküyor.

5G Teknolojisi Bolu’da Test Edilecek

Türkiye’de sırasıyla 2G, 3G ve 4.5G teknolojilerini kullanan insanlar, 2020 yılında Türk hükümetinin şuanda gerçekleştirdiği altyapı yatırımları sayesinde 5G teknolojisini kullanabilir hale gelecek. 5G teknolojisi ilk defa Bolu’da test edilecek ve her şey yolunda giderse, Türkiye dünyada 5G teknolojisini kullanan ilk ülke olma unvanını kazanacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan 5G teknolojisinin ODTÜ Bilgisayar Bilimleri ile TÜBİTAK’ın ortak yürüttüğü projeye göre şekilleneceğini açıkladıktan sonra dijital dünyada büyük bir heyecan yaşandı. 5G teknolojisi sayesinde, yaşamın her alanında kullandığımız internet hızı fark edilir bir şekilde artacak. İşte 5G teknolojisinin ayrıntıları.

5G ile Neler Değişecek?

5G teknolojisi ile daha hızlı internet ve daha hızlı veri akışı gerçekleşecek. 5G teknolojisini kullanan insanlar daha hızlı internet ile dosyaları kolayca ve hızlı bir şekilde paylaşabilecek. 5G internet teknolojisinden en çok özel sektör ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar faydalanacak. 5G teknolojisi 360 derece kamera izleme ve sanal gerçeklik gibi hizmetler sunarken, özellikle otomotiv ve tarım sektöründe, işin işleyişi ve sistematiğini değiştirmesi bakımından oldukça ses getireceği ön görülmekte.