Türkiye’de Yapay Zeka

Günümüzde teknolojinin geldiği son nokta olarak bahsedilen yapay zeka aslında insan aklına en yakın teknolojik birikimi bir makineye veya robota aktarma yoluyla gerçekleşiyor. Şu zamana kadar insanoğlunun algılayış ve anlayış biçimlerinin gelişmesi açısından geçirdiği bütün süreçlerin ve bu süreçler boyunca edindiği bütün bilgi birikimin bir makineye veya robota aktarılıp aktarılamayacağı hala tartışma konusu. Sonuç olarak bilim, yazının icat edildiği ilk zamanlardan bu yana insanların hem kendileriyle hem de doğayla mücadelesi sonucu ortaya çıkan bütün denklemlerin ve deneyimlerin sonucu olarak, ufak parçalar halinde birikerek ilerliyor.

Bu sebeple, insanlığın şuan sahip olduğu bütün bilgi birikimini yine insanoğlu tarafından tasarlanan bir alete veya robota aktarmak her ne kadar zor gözükse de bilim çevrelerine göre imkansız değil. Peki yapay zeka ne işe yarıyor? Günlük hayatta yapay zeka kullanmak sakıncalı mı? Türkiye’de gelişen yapay zeka örnekleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Yapay Zekayı Nasıl Kullanabiliriz?

İnsan aklına kafa tutabilecek, kendi kendine karşılaştırma yapıp komut almadan karşısına çıkan konuları yine kendiliğinden öğrenebilecek sistemin adı yapay zeka. İnsan eliyle geliştirilmiş bu sistemde oldukça karışık algoritmalar ve kodlar var. Fakat bu durum gözünüzü korkutmasın, çünkü aslında yapay zekanın günlük hayattaki karşılığı son derece iyimser ve pratik. Aslında özünde belli sektörlerdeki insanlara yardımcı olmak için tasarlanan yapay zeka fikri, biriken deneyimler ve veri tabanları sayesinde belli başlı işleri insanlar için otomatik olarak yapabiliyor. Örneğin, yazılan algoritmalar ve kodlara göre yapay zeka ile geliştirilen bir makine veya bilgisayar sistemi, yeni bir dil öğrenebiliyor, fotoğrafları ve videoları belirli bir şekilde ayırıp kategorize edebiliyor, kendisine verilen bilgiyi işleyip yeni ve farklı bilgiler ortaya koyabiliyor.

Yapay Zeka Dünyayı Ele Geçirir mi?

Şüphesiz ki bilişim ve teknoloji dünyası, yapay zekadaki son gelişmelerden oldukça etkileniyor. Dünyanın her yerindeki start-up şeklindeki bilişim sistemleri, günlük hayatta otomotiv, tıp, havacılık ve tarım gibi sektörlerde kullanılmak üzere yapay zeka ile yönetilen robotlar tasarlıyor. Böylelikle normalde insanların yapması gereken işleri robotlar veya makineler yapmaya başlıyor. Özellikle filmlere konu olan nokta, yapay zekanın gelecekte dünyayı ele geçirip geçiremeyeceği.