Türkiye’deki Çocuklar Bir Harika

Türkiye’de son yıllarda sürekli değiştirilen eğitim sistemi hem öğrencileri hem de velileri çileden çıkarıyor. Fakat, iyi planlanamayan ve iyi uygulanamayan eğitim sistemine rağmen Türkiye’de hayal kurmaya devam eden, bilime ve teknolojiye yönelen birçok çalışkan ve idealist öğrenci var.

İlkokul ve lise düzeyindeki bu öğrenciler halen okuyor oldukları okulların imkanı yetmiyor olsa bile hayal kurmaktan ve geleceğin teknolojilerini tasarlamaktan geri durmuyorlar. Türkiye’nin bu harika çocuklarının gözlerindeki azmi ve isteği gören öğretmen ve veliler ise onlara ellerinden geldiğince destek oluyor. Çalışmaktan asla yılmayan, merak etmekten asla bıkmayan, sorgulayan ve her gün yeni şeyler öğrenme arzusuyla daha fazla çalışan bu öğrencilere maddi ve manevi destek şart.

Türkiye’nin Üstün Yetenekli ve Çalışkan Çocukları Nasıl Eğitiliyor?

Dünyanın her ülkesinde her yıl belli sayıda üstün yetenekli veya üstün zekalı bebek doğar. Üstün yetenek ile üstün zeka aynı şey değildir. Üstün yetenek belirli bir sanat veya spor alanında ortaya çıkabileceği gibi pozitif bilimlerde de kendini gösterebilir. Üstün zeka ise genellikle küçük yaşta fark edilen, çocuktaki algılama ve anlama şekillerinin farklılığıyla ortaya çıkar. İlk ve orta okullarda bütün çocuklara sunulan müfredat, üstün zekalı çocuklara sıkıcı gelir. Bu tür çocukların hemen dikkati dağılır ve konsantre olamazlar. Bazen de sınava girmeden önceki akşam, gerekli yerleri sadece bir kez okuyarak bütün konuyu bir kerede öğrenirler. Bu tür harika çocukların özel bir eğitim alması gerekir. Özel yetenek okulları, üstün zekalılar okulu gibi kurumlar bu tip öğrenciler için uygundur.

Türkiye’de Harika Çocukları Eğitecek Kurumlar

Türkiye’nin genelinde üstün zekalılar ve üstün yetenekli çocuklar için tasarlanmış okullar maalesef çok az. Var olan ve eğitime devam eden okulları sizler için derledik:

  • Aziz Nesin Matematik Köyü
  • Bilimin Çakıl Taşları
  • Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı
  • Darüşşafaka Eğitim Kurumları
  • Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim Vakfı
  • TEV İnanç Türkeş Üstün Zekalılar Okulu

Kendilerine özel eğitim veren bu tarz kurumlara giden özel yetenekli veya üstün zekalı çocuklar, NASA’ya proje geliştirmekten, robot yarışmalarına, yapay zeka kodlamalarından enerji tasarrufuna kadar birçok farklı proje geliştiriyor.