Türkiye’nin İlk Vegan Oteli

Türkiye bulunduğu coğrafi konum sebebiyle çok geniş bir yemek kültürüne sahiptir. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yapılan yemekler, yapılış tarzları ve sunum şekilleri açısından farklılık gösterir. Bunun sebebi, Türkiye’nin yedi farklı bölgesindeki iklim özelliklerinin ve yükseltinin de kendine özgü özellikler taşımasıdır.

Beşeri unsurların bölgeler arası bu denli değişiklik göstermesi, insanların yaşayış tarzlarının da birbirinden farklılaşmasına sebep olmuştur. Bazı bölgelerde hayvancılık fazlaca yapılmasına rağmen, tarım ürünlerinin bölgesel yemeklere ve yaşayış tarzına pek de bir etkisi olduğu söylenemez. İç ve doğu bölgelerde et yemekleri ve hayvansal gıdaların daha fazla tercih edildiği görülürken, batı ve güney bölgelerde bitkilerin, bitkisel yağların ve baharatların daha fazla kullanıldığı gözlemlenir.

Son dönemlerde, özellikle büyük şehirlerde ve kalabalık kentlerde hüküm süren hızlı yemek veya endüstriyel yemek menüleri sebebiyle insanlar daha çok ekolojik yaşam tarzına yönelmişlerdir. Son on yılda, büyük şehirlerde yaşayıp da vegan ya da vejetaryen olmayı tercih eden insanların sayısı artmıştır. Vejetaryenliğe göre bir nebze daha radikal olarak bilinen veganlık da insanlar tarafından sevilmiştir. Özellikle İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ve Antalya’da Vegan cafeler, restoranlar ve oteller açılmıştır.

Tatil Rotanızda Vegan Bir Otel Olsaydı Nasıl Olurdu?

Her ne kadar 1970’lerden gelen bir esinti veya bir moda gibi gözükse de veganizm ya da ekolojik yaşam eğer istenirse başarılı bir şekilde uygulanabilecek bir hayat tarzı. Bunun en büyük ve en başarılı örneği, Emre Dilek’in kuruculuğunu yaptığı, Türkiye’nin ilk vegan oteli The Vegan Lounge. Antalya’nın Olimpos ilçesinde kurulan bu vegan otel, vegan hayat tarzının bütün pratiklerini uygulayarak gösterme konusunda bir öncü. Tatil rotanıza böyle vegan bir oteli ekleseydiniz, güne nasıl uyanırdınız? İşte yanıtları.

Tamamen Doğayla Barışık Bir Hayat Tarzı Mümkün

Vegan otele vardığınız ilk gün sizi bol oksijen ve enfes bir doğa bekliyor olacak. Temiz havayı solumaya ciğerleriniz alışkın olmadığı için ertesi gün zor uyanabilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarıyla uyanmayı başarırsanız, önce yoga yapmaya davet edileceksiniz. Sonrasında ise kendi elektriğini kendi üreten, konuklarına tamamen doğal ürünler sunan, nar ağaçlarıyla dolu bir otel sizi bekliyor olacak. Vegan mutfağını hiç denemediyseniz, azot ve protein yönünden zengin yemekleri tatmaya hazır olun.